/include/uslugi-dentystyczne/profilaktyka/objawy-chorob-przyzebia-i-ich-leczenie.inc.php
Home / objawy chorób przyzębia i ich leczenie

objawy chorób przyzębia i ich leczenie

Zapalenie dziąseł (zapalenie tkanek miękkich) — faza małozaawansowana, odwracalna — objawia się krwawieniem podczas szczotkowania lub jedzenia twardych pokarmów, powstaniem obrzęku dziąseł i pojawieniem się dokuczliwego bólu przy dotyku. Mogą pojawić się również takie objawy, jak: uczucie pieczenia, "palenia", ropny wysięk, nieprzyjemny zapach z ust, serowaty nalot na zębach
i dziąsłach, czerwony lub sinobordowy kolor dziąseł.

Zapalenie dziąseł może mieć charakter miejscowy lub uogólniony. Miejscowe zapalenie dziąseł występuje najczęściej wokół jednego lub kilku zębów z nieprawidłowymi wypełnieniami, wokół źle wykonanych mostów porcelanowych oraz w okolicy klamer ruchomych uzupełnień protetycznych. Nierzadko towarzyszy wadom zgryzu np. stłoczeniu zębów (jako konsekwencja utrudnionej prawidłowej higieny).

W każdym z powyższych przykładów, ze względu na brak możliwości utrzymania higieny, zalegające bakterie działają toksycznie na dziąsło powodując jego krwawienie i dolegliwości bólowe.

Leczenie miejscowego zapalenia dziąseł:

Zlikwidowanie przyczyny, czyli zlikwidowanie miejsc retencyjnych dla bakterii. W zależności od stanu — wymiana lub dopolerowanie starych wypełnień, wymiana lub dopasowanie protez.

Terapia podtrzymująca — wprowadzenie nowych metod higienizacyjnych:

 • Stosowanie nitek dentystycznych super floss
 • Stosowanie szczoteczek jednopęczkowych
 • Stosowanie szczoteczek międzyzębowych
 • Stosowanie irygacji wodnych (z pomocą urządzenia WaterPick)

Uogólnione zapalenie dziąseł — stan zapalny obejmuje dziąsło w całej jamie ustnej. W przypadku zaawansowanego zapalenia pacjent jest cierpiący, nie może jeść i pić.

Leczenie uogólnionego zapalenia dziąseł:

 • W gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzana jest higienizacja, usuwa się płytkę bakteryjną
  i kamień, które są bezpośrednią przyczyną choroby. W przypadku często nawracającego, zaawansowanego i uogólnionego zapalenia dziąseł (szczególnie wtedy, gdy higiena jest prawidłowa) przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć przyczyny ogólnoustrojowe: może to być pierwszy objaw cukrzycy lub chorób krwi (niedokrwistości lub białaczki)
 • Zmiana nawyków higienicznych, wprowadzenie past leczniczych (Lacalut, Kin, Elgydium) zawierających środek przeciwbakteryjny — chlorheksydynę, lub past kojących, zawierających wyciągi z ziół. Więcej informacji w zakładce "Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia".

Paradontoza — faza zaawansowana, długotrwająca, przewlekła, nieuleczalna — jest to zapalenie całego przyzębia (dziąseł, kości, włókien ozębnej). Najczęściej towarzyszące objawy to: stan zapalny dziąseł, obnażenie korzeni zębowych, rozchwianie zębów, widoczny na zdjęciu rentgenowskim znaczny ubytek kości, widoczny kamień nad- i poddziąsłowy, wysięk z kieszonek dziąsłowych i kostnych. Paradontoza to choroba rozwijająca się latami, z etapami zaostrzeń i względnego spokoju. W okresach zaostrzeń objawy najczęściej dotyczą stanu zapalnego dziąseł, wysięku ropnego z kieszonek, nieprzyjemnego zapachu z ust czy bolesnego rozchwiania zębów.

Istotą choroby jest zanik kości wokół zębów, spowodowany działaniem bakterii. Przyczep dziąsła obniża się — objawia się to obnażeniem korzeni zębów oraz rozchwianiem zębów. Ze względu na to, że bakterie z płytki nazębnej są przyczyną choroby, higiena jamy ustnej decyduje o postaci i postępie choroby. Przy dużych ilościach kamienia i płytki nazębnej dziąsła są w stanie zapalnym, rozpulchnione
i krwawiące. Przy idealnej higienie dziąsła mogą mieć prawidłowy wygląd.

Chociaż parodontoza jest chorobą nieuleczalną, to możemy wpłynąć na jej przebieg oraz zahamować jej rozwój. Niestety powstałych już zniszczeń organizm nie jest w stanie odbudować.

Rozpoznanie choroby:
Paradontoza nie jest chorobą w pełni wyleczalną — obecne metody leczenia pozwalają jedynie zatrzymać proces chorobowy. Dlatego niezmiernie istotne jest szybkie rozpoznanie i niezwłoczne podjęcie leczenia, aby zatrzymać rozwój choroby we wczesnym stadium. Pierwsze zwiastuny paradontozy widoczne są na rentgenowskim zdjęciu pantomograficznym.

Lekarz oceniający zdjęcie może wykryć zaniki kości, dużo wcześniej niż pacjent sam zauważy/odczuje symptomy choroby. Pełnowartościową diagnostykę paradontozy stanowi zdjęcie pantomograficzne wraz z wnikliwym badaniem periodontometrem (jest to sonda umożliwiająca mierzenie głębokości kieszonek przyzębnych).

W bardzo zaawansowanych przypadkach, kiedy pacjent sam rozpoznaje chorobę, niestety jest już za późno i nie ma możliwości wyleczenia.

Leczenie paradontozy należy powierzyć lekarzowi dentyście oraz wspomagać profesjonalne leczenie poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej.

 • Higienizacja — regularny skaling (usuwanie kamienia nazębnego) w gabinecie stomatologicznym. W zależności od potrzeb powinniśmy się poddawać usuwaniu kamienia 2-4 razy w roku.
 • Zabiegi chirurgiczne — poddziąsłowe usuwanie kamienia — kiretaż zamknięty lub otwarty.
 • Leczenie farmakologiczne (antybiotyki i przeciwbakteryjne wkładki do kieszonek dziąsłowych).
 • Leczenie protetyczne — ma na celu zblokowanie ruszających się zębów oraz odciążenie ich poprzez uzupełnienie braków zębowych.
 • Terapia podtrzymująca — polegająca na samodzielnym utrzymywaniu higieny w domu przy pomocy zalecanych preparatów
  i urządzeń. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w zakładce "Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia".

Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Szczotkowanie

W celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej istotne jest zaznajomienie się z metodami oraz rolą, jaką odgrywa technika szczotkowania. Oczyszczanie zębów to podstawowa czynność, która każdemu jest znana od najmłodszych lat. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wykonywanie tej prostej i wydawałoby się błahej czynności bez zwrócenia uwagi na jej jakość i skuteczność, może się okazać zupełnie bezcelowe, a nawet szkodliwe. Należy unikać szczotkowania poziomego jak i mocnego przyciskania szczoteczki, ponieważ może to spowodować powstanie ubytków klinowych (przyszyjkowych) oraz stanów zapalnych dziąseł.

Metody szczotkowania zębów

Metoda ruchów okrężnych Fonesa polecana jest szczególnie dzieciom, ponieważ ich zdolności manualne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Oczyszczanie zaczynamy od wyszczotkowania powierzchni policzkowych zębów bocznych. Przy lekko rozwartych ustach szczotkujemy, wykonując małe ruchy okrężne, nie zaciskając zębów przy szczotkowaniu. Zaczynamy od prawej strony, potem przechodzimy do strony lewej, pamiętając o tym, że zawsze zaczynamy od zębów trzonowych. Starannie szczotkując przesuwamy do przodu szczoteczkę ustawioną pod kątem prostym do powierzchni zębów. Gdy dojdziemy do zębów przednich, możemy je niezbyt mocno zacisnąć, ponieważ łatwiej się je wtedy czyści.

Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie górnych zębów przednich, ustawiamy szczoteczkę pionowo i umieszczamy włókna na granicy zębów i dziąsła. Wykonujemy ruchy wymiatające szczoteczką do dołu w kierunku od dziąsła do końców zębów. W ten sam sposób szczotkujemy powierzchnie wewnętrzne dolnych zębów, ale tym razem wykonując ruchy wymiatające do góry. Na koniec oczyszczamy powierzchnie żujące wykonując ruchy poziome lub okrężne.

Metoda ruchów obrotowych (tzw. metoda roll) wskazana jest młodzieży i dorosłym ze zdrowym przyzębiem. Wykonując okrężne ruchy szczoteczką oczyszczamy zewnętrzne powierzchnie zębów, okolice przyszyjkowe oraz masujemy dziąsła. Przy otwartych ustach główkę szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, włosiem skierowanym do dziąseł: w szczęce ku górze, w żuchwie ku dołowi. Następnie obraca się szczoteczkę ku dołowi w szczęce, a do góry w żuchwie i ruchami wymiatającymi w kierunku powierzchni żującej oczyszcza się zęby. W ten sposób czyści się wszystkie powierzchnie, wykonując jednocześnie podczas obracania szczoteczki kilka ruchów drgających. Ruchy drgające i wymiatające należy powtórzyć kilkakrotnie. Należy zaznaczyć, że szczotkowanie metodą roll wpływa pozytywnie na dziąsła, ponieważ z ich powierzchni zostają usunięte resztki pokarmowe oraz, w wyniku masażu, dochodzi do ich lepszego ukrwienia.

Metoda Bassa jest odpowiednia zarówno dla osób ze zdrowymi dziąsłami, jak też pacjentów z zapaleniem dziąseł czy zapaleniem przyzębia. Szczoteczkę ustawia się na granicy dziąsła i zębów pod kątem 45 stopni, po czym lekko dociska się jej włókna do powierzchni zębów i dziąsła. Szczoteczką należy poruszać małymi, wibrującymi ruchami w kierunku do i od powierzchni zębów i dziąsła, dzięki czemu łagodnie, ale dokładnie usuwa się resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Zabieg szczotkowania zaczynamy od powierzchni zewnętrznych, potem przechodzimy do powierzchni wewnętrznych, a na końcu szczotkujemy powierzchnie żujące, zawsze zaczynając od wyszczotkowania zębów z tyłu, ponieważ najtrudniej je wyczyścić. Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie górnych zębów przednich, ustawiamy szczoteczkę pionowo i umieszczamy włókna na granicy zębów i dziąsła. Wykonujemy ruchy wymiatające szczoteczką do dołu w kierunku od dziąsła do końców zębów. W ten sam sposób szczotkujemy powierzchnie wewnętrzne dolnych zębów, ale tym razem wykonując ruchy wymiatające do góry.

Metoda Bassa

Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
Szczotkowanie powierzchni zewnętrznych
Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
Szczotkowanie powierzchni wewnętrznych
Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
Szczotkowanie zębów przednich


Rodzaje szczoteczek polecanych w leczeniu chorób przyzębia:

 1. Szczoteczki klasyczne:
  • Szczoteczka sensitive
   Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
   Bardzo miękka szczoteczka dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Przy pomocy bardzo miękkich włókien skutecznie
   i łagodnie czyści wrażliwe zęby, dzięki czemu zmniejsza do minimum uczucie dyskomfortu. Polecana również po zabiegach chirurgicznych.
  • Szczoteczki miękkie
   • optymalna higiena
   • ochrona włókien
   Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
 2. Powrót do codziennej ochrony jamy ustnej po zabiegu. Miękkie włókna zapewniają komfort szczotkowania.

  • Szczoteczki międzyzębowe:
  • Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
  • Szczoteczki jednopęczkowe

  Pasty do zębów zalecane w leczeniu chorób przyzębia:

  Pasty do zębów: Lacalut, Ajona,ELGYDIUM

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Pasty do zębów: Parodontax oraz ziołowe pasty do zębów.

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Nitkowanie

  Czyszczenie przestrzeni między zębami to pierwsza metoda walki z chorobami dziąseł, nieprzyjemnym oddechem oraz sposób zapobiegania rozwojowi próchnicy zębów. Aby otrzymać pożądany efekt wskazane i zalecane jest regularne i codzienne nitkowanie. Służy do tego nić dentystyczna, którą używamy po uprzednim wyszczotkowaniu zębów. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebna jest nitka o długości 30-40 cm, którą owija się wokół środkowych, bądź wskazujących palców, tak, by około 3-4 cm pozostały wolne. Używanie świeżego odcinka nitki na każdą, kolejną partię płytki zęba, to prawidłowe postępowanie, ponieważ stosowanie i powtarzanie sekwencji tym samym fragmentem nici może przyczynić się do przenoszenia bakterii z zęba na ząb. Nić wsuwa się ostrożnie ruchami piłującymi do szczeliny zęba. Gdy przedostanie się ona do powierzchni zęba, przesuwa się ją kilkakrotnie ruchami pionowymi w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej.

  Rodzaje nici dentystycznych: zwykłe, woskowane, barwione lub nie, nieimpregnowane fluorem, nasączone miętą.

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Nici dentystyczne z chlorheksydyną — pomagają zwalczać stan zapalny brodawki dziąsłowej międzyzębowej.

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Irygacja

  Irygatory do higieny jamy ustnej. Urządzenia te wykorzystują w swoim działaniu zalecaną przez naukowców irygację punktową WaterPik w celu zapewnienia optymalnego oczyszczania, masowania, profilaktyki zapalenia dziąseł i ograniczania płytki nazębnej. Irygator usuwa bakterie głęboko między zębami i poniżej dziąseł, gdzie czyszczenie tradycyjną szczoteczką nie daje rezultatów. Masuje dziąsła, co w efekcie sprawia, że są lepiej ukrwione i zdrowo wyglądają. Idealny do czyszczenia przestrzeni wokół stałych aparatów ortodontycznych, dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki.

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Porady praktyczne w leczeniu chorób przyzębia — Terapia farmakologiczna

  Płukanki z chlorheksydyną (Elgydium, Eludril, Corsodyl, Kin).

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Żele PERIO-KIN

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident

  Płukanki ziołowe: Azulan, Dentosept, Septosan

  Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident Objawy chorób przyzębia i ich leczenie Poznań - Orident
© 2014 projekt Happy Design, wykonanie webwizards Mapa strony Orident
closeArt
Live Chat Software
objawy-chorob-przyzebia-i-ich-leczenie.html